Aile Hekimliği
Evde Sağlık Hizmetleri
Deniz Suyu
E-Posta
Bilgi Güvenliği
Kamu Hizmet Standartları

SÜDGE Bilgilendirme

  SÜRÜCÜ DAVRANIŞLARINI GELİŞTİRME EĞİTİMİ BİLGİLENDİRME  
 
 1. SÜDGE 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununun 48/5 Maddesi ile bununla ilgili olarak Sağlık Bakanlığı tarafından çıkarılan ve 25583 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan yönetmelik gereğidir
 2. Alkollü olarak 2. kez araç kullandıkları belirlenenlerin ehliyetlerini geri almaları için katılması ve başarılı olarak tamamlaması zorunlu bir eğitimdir.
 3. İlgili Kanun ve Yönetmelik gereği ehliyeti 2 yıllığına geri alınanlar, ehliyeti geri alınma tarihinden itibaren 1. yılı tamamladıktan sonra eğitime başvurabilir.
 4. Eğitim Programının ilk haftası katılımcılar, psikolojik , fiziki ve psikiyatrik muayene ve testlere tabi tutulurlar. Bu muayene sonucuna göre eğitime devam ederler. Muayenelerde ya da eğitim sırasında katılımcılar tetkik ve belirleme amacıyla heyete sevk edilebilirler.
 5. SÜDGE eğitiminin amacı alkolün vücuttaki etkisi ile alkollü araç kullanmanın risklerini öğrenmek ve farkına varmak, alkollü iken araç kullanmama konusunda tutum ve davranış değişikliği kazandırmaktır.
 6. Eğitim Programı, gerekli belgeleri tamamlayarak kayıt yaptıran 12 kişilik gruplar halinde açılacaktır.
 7. Eğitim 6 hafta sürmekte olup, haftada bir gün uygulanır. Hafta içinde 09.00-17.00 saatleri arasındadır. Eğitim değerlendirmesinde, sürücünün derslere aktif katılımı, derslerdeki tutum ve davranışları, verilen çalışmaları yerine getirmeleri, yazılı sınav puanı ve eğitimcilerin sürücüler hakkındaki görüşleri kullanacaktır, olumlu sonuçlanırsa katılımcıya SÜDGE’yi tamamladığına dair belge verilecektir.
 8. Eğitim programına kesintisiz devam edilmesi şarttır. Devamsızlık yoktur. Herhangi bir sebeple devamsızlık yapan sürücünün eğitimi geçersiz sayılır ve bir sonraki eğitim programına devam ettirilir.Tüm derslere,uygulamalara,kontrollere katılım mecburidir
 9. Derslere alkolsüz gelmek esastır.Aksine durum belirlendiğinde sürücünün eğitimle ilgisi kesilir. Eğitim süresince ehliyetsiz araç kullanmak yasaktır. Aksine hareket edenler eğitimden çıkarılır.
  Derslerde gizlilik ilkesine uyulacaktır. Katılımcıların kimlik ve kişilik bilgileri, katılımcılar ve eğitimciler tarafından gizli tutulacaktır.
 10. Sürücü Davranışları Geliştirme Eğitimine kayıt yaptırmak için,
 • Ehliyeti Geri Alma Tutanağı ya da Trafik Cezaları Döküm Belgesi
 • 5 adet fotoğraf
 • Dilekçe
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Eğitim ücreti 2017 yılı için 1000 TL'dir. Eğitim başlangıcında alınır.
 
 

Sürücü Davranışları Geliştirme Eğitimi(SÜDGE) Gerekli Evraklar

 1. Geri Alma Tutanağı
 2. 5 fotoğraf
 3. Nüfus Cüzdanı Fotokopisi
 4. Dilekçe ( tıklayınız)

Diğer Koşullar
1. Eğitim ücreti 1000 TL’dir.(eğitim başladığında yatırılacaktır).Hesap Numarası: MUĞLA ZİRAAT BANKASI ŞUBESİ- HALK SAĞLIĞI MÜDÜRLÜĞÜ:TR050001000201596231275001
Banka dekontu Müdürlüğümüze verilecektir.

2. Eğitim programına katılım zorunlu olup, devamsızlık yapanlar başarısız kabul edilir.

3. Eğitim başladığında çağrı dilekçede belirtilen telefon numaralarına ulaşılamaması durumunda kişi bir sonraki eğitime kalacaktır.

4. İletişim Tlf: 0252 2141105–1140

 
         
         
Muğla İl Sağlık Müdürlüğü Anasayfa  |  Aile Hekimliği  |  Halk Sağlığı Laboratuvarı  |  GARD  |  Personel Yemek Listesi  |  SBN  |  İletişim Türkçe English