Aile Hekimliği
Evde Sağlık Hizmetleri
Deniz Suyu
E-Posta
Bilgi Güvenliği
Kamu Hizmet Standartları
 

İntiharı önlemenin en önemli yolunun “farkında olmak” olduğunu söylemek istiyorum. Uzm.Dr. Mustafa Nuri CEYHAN

8.9.2017 

Toplumdan İzolasyon intihar için zemin hazırlamaktadır.

Dünya Sağlık Örgütü tarafından 10 Eylül günü  tüm dünyada insan hayatını tehdit eden intihar olgusu konusunda farkındalığı arttırmak amacıyla "Dünya İntiharı Önleme Günü” olarak ilan edilmiştir.

Toplumdan İzolasyon intihar için zemin hazırlamaktadır.

Tıb bize bir hastalığı yenmenin en önemli adımlarından birinin onu izole etmek olduğunu göstermektedir.

Ancak tam tersi diğerlerinden ayrılması gereken daha öldürücü bir hastalık olduğunu düşünüyorum.

Bu hastalığın adı İntihar! İçinde yaşadığımız dünyada önde gelen ölüm nedenlerinden biridir. Zihinsel sağlık uzmanları, kendi hayatlarına son verenler arasında  ki ortak özellikleri şöyle açıklıyorlar, Duygusal dünyaları kapanırken kişi arkadaşlarından, ailesinden, tanıdıklarından uzaklaşır. İntihar girişiminde başarısız olanlar hakkında edindiğimiz bilgiler ışığında  şunu söyleyebilirim, kafalarında kimsenin acılarını anlamadığı fikrine hâkim bir kanı  vardır. Kendilerini ayrılmış, yalnız ve umutsuz hissederler.

İntiharı anlamamız geliştikçe, bunun diğer birçok hastalık gibi olduğunu farkedebiliriz. Dışarıdan baktığımızda neden kimsenin böyle bir karara itildiğini anlamamız çoğu zaman zordur. Fakat çaresizce gerçekleşen bir eylem için mantıklı bir açıklama yoktur.İntihar edenler, hissettikleri iç krizlerin üstesinden gelmek için kendilerini güçsüz hissederler.İntihar toplumdan soyutlanma süreçlerinde gelişen bir hastalıktır, ve bu, bu günün önemini daha da önemsememiz gerektiğinin göstergesidir.

Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre; her 40 saniyede bir kişi intihar etmekte, her üç saniyede bir kişi ölme teşebbüsünde bulunmaktadır. Her intihar en az altı kişi üzerinde ciddi etkiye sahip olup intihar 15-35 yaş arası gençlerin ölüm nedenleri arasında ilk üç sırada bulunmaktadır.

İntihar oranları ülkemizde giderek artmaktadır. Son 30 yılda intihar edenlerin sayısı yüzde 440 artış göstermiştir. Son 10 yılda Türkiye’de toplam 25 000 kişi intihar sonucu kaybedilmiştir.

 İntiharı önlemenin en önemli yolunun “farkında olmak” olduğunu söylemek istiyorum.

Aile üyelerimiz, akrabalarımız, arkadaşlarımız, zevk aldıkları şeyleri yapmaktan vazgeçtiklerinde inişli çıkışlı iletişim bozuklukları yaşadıklarında, okul, iş, yaşam gibi her zaman yaptıkları faaliyetleri  günlük görevlerini ihmal ettiklerinde, sağlıklarını ya da kişisel hijyenlerini  korumadıklarında bu gibi unsurların intihara yol açabilecek depresyon belirtileri olduğunu önemle ifade etmek istiyorum.

Eğer siz İntiharın farkındaysanız ilk adımı atmışsınız demektir, bir sonraki adım ise kişiye olumlu bir yaklaşım göstermektir. Önyargısız bir şekilde dinlemeye istekli olun. Onları profesyonel yardım almaları yönünde teşvik etmek önem arzetmektedir. Aileler, eğitimciler ve sağlık personelleri olmak üzere tüm toplumda intihar davranışının yaygınlığı ile ilgili bilgi ve farkındalık arttırılmalıdır. İntihar ile mücadelede sağlık sektörünün yanında eğitim, adalet, medya ve diğer sektör çalışanlarının da önemli sorumlulukları vardır. Bu açıdan intihara meyilli kişilerin, Aile Hekimlerine veya en yakın sağlık kuruluşuna yönlendirilmeleri oldukça önemlidir.

Farketmek, bilmek genellikle toplumdan soyutlanmanın panzehiridir.

Hiçbir zaman %100 emin olamayız, ancak gösterdiğimiz gayretlerin bir sonucu olarak hayatlar kurtarılabilir. 10 Eylül Dünya İntiharı Önleme Günü her yıl intihar sonucu yitirilen yaşamlara, kaybedilen kişilerin yakınlarındaki yıkıcı etkilere ve intihardan etkilenmiş hayatlara odaklanma imkanı sunmaktadır. Unutulmamalı ki duyarlılığı arttırmak hayat kurtarıcı olabilecektir.

Uzm. Dr. Mustafa Nuri CEYHAN

Muğla Halk Sağlığı Müdürü

Muğla İl Sağlık Müdürlüğü Anasayfa  |  Aile Hekimliği  |  Halk Sağlığı Laboratuvarı  |  GARD  |  Personel Yemek Listesi  |  SBN  |  İletişim Türkçe English