Aile Hekimliği
Evde Sağlık Hizmetleri
Deniz Suyu
E-Posta
Bilgi Güvenliği
Kamu Hizmet Standartları
 

TÜTÜNLE MÜCADELEMİZ; Herkesin Özgürce Nefes Aldığı Bir Dünyada, Yüz Metre Koşusu Kadar Hızlı, Maraton Koşusu Kadar Uzun Soluklu Olmalıdır !

30.5.2017 

TÜTÜNLE MÜCADELEMİZ;

Herkesin Özgürce Nefes Aldığı Bir Dünyada, Yüz Metre Koşusu Kadar Hızlı, Maraton Koşusu Kadar Uzun Soluklu Olmalıdır !

Bilindiği üzere her yıl 31 Mayıs tarihi tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de Dünya Tütünsüz Günü olarak kutlanmaktadır.

        Tütün kullanımının; sağlık maliyetlerini artırması ve üretkenliği azaltması gibi sebeplerle yoksulluğu arttırarak ulusal ekonomilerde büyük mali kayıplara yol açması aynı zamanda kişilerin gıda, eğitim ve sağlık hizmetleri gibi temel konular için daha az harcama yapmalarına yol açarak toplumların gelişmesini önlemesi sebebiyle DSÖ tarafından 2017 yılı 31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü teması “Tütün; Gelişme İçin Bir Tehdit” olarak belirlenmiştir.

       Tütün kontrolü yoksulluk döngüsünü bozabilir, açlığa son vermeye katkıda bulunabilir, sürdürülebilir tarım ve ekonomik büyümeyi teşvik edebilir ve iklim değişikliği ile mücadele edebilir. Tütün ürünlerine ilişkin vergilerin artırılması, hükümetin evrensel sağlık kapsamı ve diğer kalkınma programlarının finansmanı için kullanılabilir.

       Sadece tütün kontrolü çabalarını hızlandıracak hükümetler değil, insanlar sürdürebilir ve tütünsüz bir dünya yaratmak için bireysel düzeyde katkıda bulunabilirler. İnsanlar hiçbir zaman tütün ürünlerini almamayı taahhüt edebilir. Tütün kullananlar, alışkanlıklarını bırakabilir veya bunu yaparken yardım isteyebilirler; bu da sağlıklarını olduğu kadar çocuk, diğer aile üyeleri ve arkadaşları da dahil olmak üzere ikinci el dumana maruz kalan kişileri de korur. Tütüne harcanmayan para, sağlıklı gıda alımı, sağlık hizmetleri ve eğitim de dahil olmak üzere diğer temel kullanımlar için de kullanılabilir.

        Halk Sağlığı Müdürlüğü olarak tütünle mücadele ve Dumansız Hava Sahası uygulamalarını yaygınlaştırmak ve korumak için sürekli çaba gösterilmektedir. Çeşitli kampanyalarla bu çalışmaları tanıtmaya, Dumansız Hava Sahası uygulamalarını yaygınlaştırmaya, tütün ürünlerinin kullanımının yasak olduğu kapalı mekanlarda aralıksız denetimler yapmaya ve Sigara Bırakma Poliklinikleriyle hizmet vermeye devam etmekteyiz.     

      Sağlıklı gelecek nesiller, çocuklarımız için 31 Mayıs Dünya Tütünsüz gününde Dumansız Hava Sahamızı koruyalım, yaygınlaştıralım…

Uzm.Dr. Mustafa Nuri CEYHAN

 

Muğla Halk Sağlığı Müdürü

Muğla İl Sağlık Müdürlüğü Anasayfa  |  Aile Hekimliği  |  Halk Sağlığı Laboratuvarı  |  GARD  |  Personel Yemek Listesi  |  SBN  |  İletişim Türkçe English